WSPIERAM.TO - Zielone światło dla polskiej kreatywności

  • 04.03.2013
  • 3681
  • Źródło: www.wspieram.to

Znane na świecie już od ponad piętnastu lat - wspieranie społecznościowe (ang. crowdfunding) – jest formą finansowania różnego rodzaju kreatywnych projektów poprzez dużą liczbę drobnych wpłat, dokonywanych przez osoby zainteresowane. W zamian, wspierający otrzymują od projektodawcy prezenty zależne od wysokości dokonanej wpłaty.

Wspieram.to – Polska Platforma Finansowania Społecznościowego, której twórcy zamierzają zarazić Polaków ideą crowdfundingu zadebiutowała na początku tego roku. Grupa pełnych pasji młodych szczecinian budowała wspólnymi siłami platformę już od 2011 roku - zdobyli fundusze na to, by była w pełni profesjonalna, nawiązali kontakty z kreatywnymi twórcami z całej Polski.

Portal od początku działa prężnie - w lokalnych i ogólnopolskich branżowych mediach ukazało się wiele artykułów a liczba fanów na oficjalnej stronie Wspieram.to na facebooku skoczyła do imponującej liczby 8 tysięcy.

„Wspieram.to jest platformą wspierania osób kreatywnych. Miejscem, gdzie możesz zaprezentować swoje pomysły, które dotąd nie mogły być wcielone w życie bez odpowiedniej ilości gotówki. Udostępniamy twórcom nie tylko przestrzeń do zaprezentowania swych idei, ale i narzędzia ułatwiające ich promocję w mediach społecznościowych. Każdy projekt po uprzedniej weryfikacji zostaje umieszczony na platformie wraz z licznikiem napływającego finansowego wsparcia” – można przeczytać na stronie.

Na www.wspieram.to zaskakuje różnorodność projektów ubiegających się o wsparcie. Wśród wielu kategorii takich jak film, design, moda, muzyka czy książki, każdy internauta wspierający kreatywność może znaleźć coś dla siebie. Wraz z portalem zadebiutowało wiele ciekawych projektów. Można wesprzeć finansowo projekt nagrania teledysku przez Baltic Neopolis Orchestra – orkiestrę z na wskroś nowoczesnym wizerunkiem. Fani filmu Rocky i ciekawego designu na pewno zachwycą się projektem worka bokserskiego (wyglądającego jak wielki kawał mięsa) coraz popularniejszego studia projektowego Dizeno Creative. Rodziców na pewno zainteresuje projekt innowacyjnej zabawki dla rodziców i dzieci – tekturowego przedwojennego autka do samodzielnego składania i projekt podkrakowskiej rodzinnej firmy Lululaj produkującej ręcznie wyrabiane drewniane kołyski. Projekty zupełnie „innego od innych” przewodnika turystycznego „Szczecin Spacerkiem”, mrożącego krew w żyłach kryminału „Rockstar” czy filmu dokumentalnego o życiu ptaków – dla każdego coś interesującego, a to tylko kilka wymienionych pozycji.

Na bardzo często zadawane przez media pytanie : „co Was wyróżnia na tle działających już na polskim rynku platform finansowania społecznościowego?", Zespół Wspieram.to ma zgodną odpowiedź. "Jesteśmy autentycznie zafascynowani zjawiskiem crowdfundingu na świecie i w kraju. Staramy się zapewnić użytkownikom portal o najwyższym poziomie funkcjonalności a projektodawcom wsparcie tak potrzebne przy rozwijaniu skrzydeł".

Portal jest przygotowany na ogólnopolską reklamę i promocję projektów, ale zachęca również do samodzielnej promocji swoich inicjatyw - "Linkujcie na portalach społecznościowych, swoich blogach i stronach, niech wspierający Was znajomi, polecą Was swoim znajomym, czerpcie radość z tego, jak buduje się sieć ludzi, dzięki którym spełnicie swe marzenia"

Dlaczego warto umieścić swój projekt na Wspieram.to?

Udostępniona przestrzeń „aż krzyczy”, by być wykorzystaną do zaprezentowania pomysłów. Niech projekty kreatywnych Polaków ujrzy w końcu szersza publiczność a publiczność, zarażona entuzjazmem pomoże je sfinansować.

Udostępnione narzędzia ułatwiają promocję w sieci. Projekt zareklamować można na portalach, blogach i stronach. Kreatywna promocja „offline” w postaci ulotek, plakatów czy „poczty pantoflowej” też daje wspaniałe rezultaty. Zespół Wspieram.to zachęca - „Jeśli Ty wierzysz w swoje przedsięwzięcie, uwierzą w nie  inni! Poznaj słodki smak sukcesu, zbierz grono fanów i przyszłych klientów. Odważ się wyjść ze swą ideą do ludzi!”

Na stronie został zamieszczony poradnik projektodawcy, który w jasny i przyjazny użytkownikowi sposób pomaga stworzyć krok po kroku „projekt skazany na sukces”

Dowiesz się z niego min.:

Jak opisać projekt by zainteresował i porwał ludzi?

„Przede wszystkim pamiętaj – mniej a treściwiej. Tekst długością kojarzący się z „Panem Tadeuszem“ z miejsca zniechęci do lektury.

Zacznij od przedstawienia projektu. Na czym polega? Co chcesz osiągnąć? Ile potrzebujesz na to funduszy i na co zostaną one przeznaczone?

Zaraź swoim entuzjazmem i pasją innych. Jeżeli Ty jesteś pewien, że realizacja Twojego projektu jest ważna i potrzebna, uwierzą w to również inni.

Znajdziesz odpowiedź na pytanie, co prócz opisu pomysłu, będzie Ci potrzebne:

„Zadbaj o media w projekcie. Dobrej jakości grafiki i zdjęcia są niezbędne. Daj próbkę tego, co chcesz stworzyć – zdjęcia prototypu, szkice, poprzednie projekty. Dla internetowych wzrokowców jedno zdjęcie czasem warte jest więcej niż dziesiątki słów.

2-3 minutowy filmik reklamowy potrafi zaważyć na powodzeniu projektu. Na zagranicznych platformach można zaobserwować, jaka waga jest przykładana do scenariusza i samego wykonania. Są na ten cel często przeznaczane spore środki i zatrudniane do współpracy profesjonalne firmy. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę liczy się pomysł. Dostępne są darmowe programy do montażu, dodawania efektów i ścieżki dźwiękowej. Nawet za pomocą zwykłego aparatu możesz opowiedzieć o swoim projekcie, daj również wypowiedzieć się na jego temat innym.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tej materii, skontaktuj się z nami. Naszym projektodawcom oferujemy kompleksowe wsparcie. Od kwestii doradczo-prawnych, po tworzenie identyfikacji wizualnej i realizację materiału wideo”.

Warto przeczytać o rzeczach, które w ferworze procesu zakładania projektu na stronie, mogą łatwo umknąć:

„Nie pieniądze są najważniejsze. Oczywiście, że są one potrzebne do zrealizowania projektu. Przemyśl jednak dobrze kwotę o uzyskanie której będziesz się starać. Opracuj możliwie najmniejszy budżet zapewniający realizację projektu na wysokim poziomie. Bardziej cenne od zebranej gotówki będzie zainteresowanie mediów i zebranie bazy przyszłych fanów/klientów. Pamiętaj! Siła w tłumie. Duża ilość małych kwot ma większą wartość niż kilka większych „strzałów”. Spiesz się powoli! Przemyśl dokładnie czas, potrzebny na zebranie środków. Przy większych kwotach, warto zaczekać dłużej na realizację i włożyć więcej wysiłku w nagłośnienie projektu. Jeżeli startujesz z projektem „na ostatnią chwilę“ licz się z tym, że może być naprawdę ciężko przekonać ludzi do mobilizacji i wsparcia w przeciągu np. dwóch tygodni.”

Na Wspieram.to w wielu miejscach przyszli projektodawcy natykają się na informację, że z każdym problemem mogą zgłaszać się bezpośrednio przez kontaktową skrzynkę e-mailową z doradcami firmy, którzy chętnie pomogą, doradzą i przeprowadzą sprawnie przez meandry przekuwania idei w projekt.

Polskich internautów czeka egzamin z entuzjazmu i społecznej solidarności. Czy zdołamy przełamać panujący stereotyp o nieufności do nowych inicjatyw i zechcemy pomóc znajomym i nieznajomym twórcom? Jeśli nie z czystej chęci wsparcia, to może z chęci posiadania unikalnych nagród, będących produktem końcowym projektów?

Wspieram.to zachęca:, „Jeśli zamierzasz pomóc projektom na platformie, możesz to zrobić poprzez kliknięcie "Wspieram.to" i zrobienie przelewu bankowego, dzięki któremu czyjeś przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. Za swoje wsparcie dostaniesz unikalne nagrody! Bezpieczeństwo wspierającym zapewnia unikalny sposób wspierania finansowego "wszystko-albo-nic". Polega on na tym, że pomysł musi zebrać całą założoną wcześniej, potrzebną do realizacji sumę, by twórca otrzymał pieniądze. Gdy projekt nie uzyska pełnego finansowania przed końcem czasu, wpłaty wracają na konta darczyńców. Nie pobieramy od wspierających żadnej prowizji. Pomysłowi Polacy, znajomi, znajomi znajomych najczęściej kończą ze swymi projektami kurzącymi się w szufladzie. Bez skrzydeł z polskich stuzłotówek niewiele da się zdziałać. Wierzymy, że świetny pomysł i pasja, rozpowszechnione na dużą skalę, zbierze szybko wokół siebie ludzi chcących się włączyć w pomoc w ich realizacji! Otrzymane za wsparcie oryginalne, związane z projektem nagrody to tylko miły dodatek do niesamowitej satysfakcji z bycia częścią czegoś fajnego!”

Wspierasz? Wspieram.to! Włączmy razem zielone światło dla polskiej kreatywności!

Wcześniejsze artykuły


Newsletter - nowości wprost na e-mail
)