Minister Tchórzewski: Za nami rok intensywnych prac - dobry rok dla polskiej energii

Minister Tchórzewski podkreślił, że potrzebne jest kompleksowe podejście do całego sektora oraz spójna strategia jego rozwoju. - Ministerstwo Energii  powstało po to, by zasięgiem swojego działania objąć górnictwo i branżę wytwarzania energii – wyjaśnił. - Zmierzamy do zapewnienia Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego – dodał.  

Jego zdaniem nasz kraj musi prowadzić politykę energetyczną, która będzie brała pod uwagę przede wszystkim dobro obywateli, rentowne funkcjonowanie przedsiębiorstw, zasoby naturalne oraz możliwości finansowe państwa. – Podkreślamy to w rozmowach z partnerami społecznymi, na forum UE i w rozmowach z przedstawicielami innych państw – zaznaczył. 

Podczas swojego wystąpienia minister energii wymienił kluczowe działania, nad którymi  ME pracowało podczas pierwszego roku funkcjonowania:

  • restrukturyzacja górnictwa,
  • modernizacja energetyki,
  • przemodelowanie systemu funkcjonowania odnawialnych źródeł energii,
  • wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego,
  • rozwijanie innowacyjnych rozwiązań.

Podkreślił, że węgiel jest i będzie głównym źródłem energii w Polsce. Zaznaczył, że ME prowadzi skuteczną restrukturyzację sektora górnictwa. - Rok temu obiecałem, że dołożę wszelkich starań, aby wyprowadzić nasze spółki węglowe na prostą. Tej obietnicy dotrzymuję – powiedział.

W tym kontekście przywołał wzrost - o ponad 900% - wartości akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której w zeszłym roku groziła upadłość. Przypomniał również o roli jaką odegrało dla sektora utworzenie Polskiej Grupy Górniczej.

Za kluczowe osiągnięcia ME uznał m.in. przygotowanie Plan Rozwoju Elektromobilności (w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu), założeń Rynku Mocy czy nowelizacji ustawy o OZE. Mówił też o tym, że Ministerstwo wspiera rozwój innowacyjnych technologii w obszarze energii takich jak elektormobilność czy czyste technologie węglowe. Zaznaczył, że dla polskiej energetyki kluczowe są nowe inwestycje.

Odniósł się również do roli, jaką dla kształtowania bezpieczeństwa energetycznego Polski odegrało powstanie terminala LNG w Świnoujściu czy prace nad projektem Bramy Północnej. – Z uwagą przyglądamy się każdej inicjatywie, która może przyczynić się do dywersyfikacji źródeł dostaw energii do Polski – mówił. – W tej kwestii jesteśmy również aktywni w ramach współpracy międzynarodowej. Głos Polski w sprawie Nord Stream 2, Baltic Pipe czy w sprawie Unii Energetycznej był i jest wyraźnie słyszalny -  ocenił.

- Za nami rok intensywnych prac. Przed nami kolejne wyzwania i jeszcze więcej pracy – podkreślił. - Jesteśmy na nią gotowi. Jestem przekonany – i chciałbym to z całą mocą podkreślić – że to był dobry rok dla Polski i polskiej energii – dodał.

Wcześniejsze aktualności


Newsletter - nowości wprost na e-mail
)